Haber

Çek Extreme Sporcu BASE Dünyanın En Yüksek Köprüsünden Atladı

GUYANG, 7 Eylül (Xinhua) — Çekya’dan bir uç nokta sporDünyanın en yüksek köprüsünden BASE atlama (serbest düşüş), meraklısı Jan Beranek için gerçekten heyecan verici bir deneyim.

İtalya, Fransa, Kanada ve ABD’nin de aralarında bulunduğu 11 ülke ve bölgeden 20 sporcu, 2023 Uluslararası Yüksek Köprü Ekstrem Sporlar Davet Turnuvasına katılmak için Çin’in Beipanjiang Köprüsü’ne geldi.

Bir vadi üzerine inşa edilen 565 metre yüksekliğindeki köprü, 200 katlı bir binanın yüksekliğindedir. Beipanjiang Köprüsü, Guinness Dünya Rekorları tarafından dünyanın en yüksek köprüsü olarak tescillendi.

Beranek, “Köprüde durduğumda manzara ve dağlar nefes kesiciydi. Derin bir nefes aldım ve atladım. İnanılmazdı” diyen Beranek, Çin’de ilk kez BASE atlama deneyimi yaşadığını sözlerine ekledi.

Çin’in güneybatısındaki Guizhou eyaletinde yaklaşık 30.000 köprü inşa edildi ve bunların yüzde 92,5’i dağlar ve zirvelerle kaplı. Eyalet şu anda dünyanın en yüksek 100 köprüsünün neredeyse yarısına ev sahipliği yapıyor.

Eyalet ulaşım dairesi baş mühendisi Xu Xianghua, köprülerin yalnızca bölgedeki ulaşım koşullarını iyileştirmekle kalmayıp aynı zamanda Guizhou’nun eşsiz kültürel sembolü haline geldiğini söyledi.

Guizhou spor ofisi müdür yardımcısı Xiao Jun, eyaletin briç, spor ve turizm entegrasyonunu teşvik etmek için spor etkinliklerini desteklemeye devam edeceğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu